Etiketler

Advertise

Social Share

Recent comments

Cinsellik fobisi nedir cinsellikten korkanlar ne yapmalı en sık görülen fobiler nelerdir?


Cinsel fobilerin olduğunu öğrenmek şaşırtıcı olabilir fakat sandığınızdan daha yaygındır. İşte en sık görülenler...
CİNSEL KONULARDAN KORKMA
Cinsellik konuşmaktan korkmak mı? Evet, bu da var. Tıpkı daha önce gördüğümüz çıplaklık sorunu gibi, cinsellik hakkında konuşmaktan korkan ya da konuşmayı reddeden kişiler vardır. Bu fobi sadece utanmayla ilgili değildir, fakat bu konularla ilgili ya da başka birilerinin cinsellik konuştuğu bir yerde bulunmayla ilgili paniği de kapsar.

csllk4-YUqb.jpg

Cinsel fobilerin var olduğunu öğrenmek bizim için şoke edici olabilir. Tuhaf görünebilir, fakat sandığınızdan daha yaygındırlar. Peki öyleyse onları neden bu kadar az duyarız? Çünkü insanlar utanç ya da çekingenlik nedeniyle bu tip fobileri her zaman dile getirmezler. Toplumumuz da cinsellik kelimesi hala tabu kelimeler arasındadır. İnsanlar sessizce söylemek zorunda hissederler kendilerini. Öyle ki bu fobileri yaşayan insanlar durumu eşlerine bile itiraf etmekten çekinirler.

ÇIPLAKLIK KORKUSU
Bu tip fobi çok ciddidir. Çocukken bize çıplaklıktan utanmayı öğretirler ve bu üstesinden gelmesi çok zor bir şeydir. Bu tip bir utancın, mükemmel bir vücuda sahip olmama korkusuyla da ilgisi olabilir. Çıplaklık korkusu yaşayan kadınlar ve erkeklerin zihinlerinde ideal vücutlar imajı vardır-bu da partnerleriyle özel anları sırasında bir duvar oluşturur.
cnsllk1u-WGih.jpg

VAJİNİSMUS
Vajinismus belki de en az bilinen fobidir. Cinsel ilişkiyi zorlaştıran istemsiz bir sorundur. Çünkü vajinismus sorunu olan kadın, istemsiz olarak vajina kaslarını kasarak ilişkiyi zorlaştırır.

cnsllk2-rBuU.jpg

SEKS KORKUSU
En çok bilinen fakat en az kabul edilen fobilerden biridir. Cinsel ilişki sırasındaki anların erotik ve zevkli olması gerekir fakat bu fobiye sahip kişiler, bu duyguları bloke ederler. Aşırı bir reddetme halidir, o kadar ki cinsellik bu kişiler için itici bir duruma bile gelebilir.
csllk3-I0lw.jpg

Yorum Gönder

Türkiye'de İlk Ve Tek | buneloji.com