Etiketler

Advertise

Social Share

Recent comments

TıkTıkTık!!! Karpuz Nasıl Seçilir???


Karpuz almanın püf noktalarını biliyor musunuz? Peki ya karpuzların cinsiyeti olduğunu? Hele ki üzerinde damarları olanları gördüyseniz sakın kaçırmayın deriz!
6- SON ADIM MUTLAKA KARPUZA VURUN!
Herhalde karpuz seçerken karpuza hafifçe vurma tüyosunu bilmeyen yoktur. Eğer karpuz iyiyse tok bir ses çıkar. İyi değilse ses çıkmaz.

ekran-resmi-2018-04-26-10-AIsp.png

Sıcak yaz günlerinde sulu ve tatlı bir karpuzdan iyisi yoktur. Ancak doğru karpuz seçmek hiç de kolay değil. Eğer bugüne kadar sadece karpuzu vurarak seçtiyseniz muhtemelen kelek karpuza denk gelmişsiniz demektir. Aslında karpuzun dışındaki detaylar size onun nasıl bir lezzette olduğunu söylüyor. Hatta karpuzun cinsiyetini bile bakarak görebilirsiniz. İşte çiftçilerin karpuzlarla ilgili büyük sırları...

karpuz-secmenin-puf-noktalari4-LtS4.jpg

1- ÜZERİNDEKİ GÖLGELERE BAKIN
Hemen hemen her karpuzda büyük ve beyaz bir bölge vardır. Buralar aslında karpuzun toprak üstünde beklediği yerlerdir. Birçok renkte olabilir. Sarı renge çalanları tercih edin. En olgun olan sarı renkli lekeleri olanlardır. 

kapruz-secmenin-puf-noktalari-ZnTS.jpg

2- ERKEK Mİ DİŞİ Mİ: HANGİSİ DAHA TATLI HANGİSİ DAHA SULU?
Karpuzların da cinsiyetleri olduğunu biliyor muydunuz? Uzun ve oval karpuzlar ‘erkek’, yuvarlak olanlar ise ‘dişi’ olarak biliniyor. ‘Erkek’ karpuzlar sulu olurken, ‘dişi’ karpuzlar daha tatlı oluyor.

karpuz-secmenin-puf-noktalari3-za1g.jpg

3- BÜYÜK OLMASI İYİ Mİ KÖTÜ MÜ?
Büyükse daha iyidir diye düşünüyorsunuz muhtemelen. Ancak konu karpuzlar olunca öyle değil. Karpuzu kaldırdığınızda ağır olmalı. Yoksa içinin geçmiş olduğunu söyleyebiliriz.

ekran-resmi-2018-04-26-10-E7U6.png

4- SAPINA MUTLAKA BAKIN
Karpuzun sapına bakarak olgunlaşıp olgunlaşmadığını anlayabiliriz. Eğer sapı kuruysa karpuz olgundur ve alınabilir. Ancak sapı kuru değilse o karpuzu kesinlikle almayın. Muhtemelen erken hasat ürünüdür.

karpuz-secmenin-puf-noktalari6-U3na.jpg

5- ÜZERİNDEKİ ÇATLATLARA VE DAMARLARA ÖZELLİKLE DİKKAT EDİN!
Karpuzun çatlak kısımları örümcek ağına benzer. Eğer örümcek ağına benzer şekilde çatlakları olan bir karpuz gördüyseniz onu hemen alın. Yine karpuzdaki minik noktalar da iyi olduğunu gösterir. Çünkü arılar buraya mutlaka uğramıştır.

kapruz-secmenin-puf-noktalari-8-Wkdj.jpg

Yorum Gönder

Türkiye'de İlk Ve Tek | buneloji.com