Etiketler

Advertise

Social Share

Recent comments

Vajinal atrofi nedir belirtileri nelerdir? Az seks yapanları bekleyen büyük tehlike!


Hayatınızda biri yoksa ya da eşinizle işler eskisi gibi gitmiyorsa vajinal atrofi yani vajinal küçülme tehlikesi sizi bekliyor olabilir. İşte vajinal atrofi....
VAJİNAL ATROFİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kurumayı tedavi etmek ve cinsel yaşamınızı iyileştirmek için vajinal nemlendiriciler ve yağlayıcılar kullanılabilir. Her 2-3 günde bir nemlendirici uygulamanız gerekebilir. Bir tedavi asıl değilir. Bu yağlar aracılığıyla daha kolay ve keyifli seks yapmayı sağlamak içindir. Seks sıklığının artması vajinal atrofinin asli tedavisidir? Eğer bu yolla belirtiler geçmezse östrojen tedavisine başlanır. 

1517212733-7uAg.jpg

Vajinal atrofi yani kadın cinsel organında küçülme az seks yapan kadınları bekleyen büyük bir tehlike. Vajinal duvarlarda inceleşme ve kuruma sonrasında ise kaşıntı ve yanmalara neden olan vajinal atrofinin nedenlerini ve tedavi yollarını sizler için derledik.  Öncelikle vajinal atrofi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon ya da hastalık değildir.  Halk arasında vajinal depresyon olarak da anılan bu durum uzmanlara göre yeterince aktif cinsel hayatı olmayan kadınlar için vajinal atrofi riski yüksek. İyi haber vajinal atrofi tedavi edilebilir bir durum.

1517212731-vIm0.jpg

VAJİNAL ATROFİ HANGİ YAŞ GRUBUNDA DAHA ÇOK GÖRÜLÜR?
Uzmanlara göre vajinal atrofi riski her yaş grubu kadın için var. Ancak menopoz dönemi ve menopoz sonrası dönemdeki kadınlar için risk daha yüksek. Bunun nedeni, vücudun normalden daha az estrojen üretmesi ve vajinal duvarın tembelleşmeye başlamasıdır. Araştırmalara göre, kanser tedavisi gören kadınlarda özellikle de meme kanseri tedavisi sonrası hormon alan kadınlarda vajinal atrofi riski yüksektir. 

1517212732-mo4N.jpg

VAJİNAL ATROFİ BELİRTİLERİ

Sık görülen semptomlar vajinal girişti pütürcüklenme, yanma, kaşınma ve seks sırasında ağrıdır. Özellikle kadınlar için orgazm süreci acı verici olabilir. Bunun nedeni de orgazm sırasında vajinaya gelen kan akışının hızlanması ve bölgedeki semptomları tetiklemesidir. 

1517212734-MNaZ.jpg

BİR PARTNERİNİZ YOKSA...
Seks Terapisti Louise Mazanti, vajinal atrofi yaşayan kadınların büyük bir kısımının bir partneri olmamasından yakındığını söylüyor ve devam ediyor:
"İnsanlar sıklıkla 'eşim yok doğayısıyla benin bir cinsel hayatım yok' diyor. Ancak bunu unutun ve kendinizle cinsel ilişki kurun. Masaj yapmak ve dokunmak suretiyle dokuların hayatta kalması, kan akışı ve doku elastikiyetini arttırır."

1517212734-fuR9.jpg

OKSİJEN YOKSA TAM TEDAVİ DE YOK!
Mazanti'ye göre, eğer hücreler yeterince oksijen alamıyorsa ki oksijen alımının yolu cinsel ilişkidir, vajinal atrofi gibi problemlere yol açan iltihaba neden olabilecek dokudan atıkları temizleyemezler. Bir toksin birikimi hayati besin maddelerinin hücrelere gitmesini de durdurabilir ve bu da dokuyu hafifçe zayıflatabilir.

1517212734-XqEz.jpg

SEKS SADECE FİZİKSEL DEĞİLDİR
Mazanti, seks yapma becerisinin kaybedilmesinin sadece fiziksel bir sorun olmadığını, kişinin zihinsel sağlığı üzerinde ciddi yan etkileri olabileceğini belirtti.
"Seks yapma ve seks yapma isteğini azalttığında, kimliğinde büyük bir değişiklik olur. Eskiden olduğum cinsel kadın olmasam şimdi kim olduğumu sorgulamaya başlarsın. Bu, depresyona, kimlik krizine ve varoluşçu bir doğanın derin düşünmesine neden olabilir."

1517212735-J9qA.jpg

ÖSTROJEN HORMONU DÜŞÜNCE...
Vajinal atrofi genellikle kadın seks hormonu östrojen üretimindeki azalmadan kaynaklanır. Östrojen, bir kadının menstrüel döngüsünü düzenleyen ve yumurtlamayı kontrol eden ana hormondur. Aynı zamanda vajina duvarının kalınlaşmasından sorumludur ve mukoza salmasına neden olur. Östrojen üretmeyi bırakırsanız, vajinanızın duvarları incelir ve kurur. 

1517212733-N0DT.jpg

EN BÜYÜK RİSK GRUBUNDAKİ KADINLAR...
Sigara içen, daha önce hiç vajinal doğum yapmamış veya kendileri ile seks veya zevk almayan kadınlar da daha fazla risk altındadır. 

1517212733-62sd.jpg

Sigara, kan dolaşımınızı etkiler ve vajina ve diğer dokuların yeterli miktarda oksijen almaması sonucunu doğurur. Ayrıca östrojen etkilerini azaltır.

1517212732-d5Ar.jpg

Yorum Gönder

Türkiye'de İlk Ve Tek | buneloji.com