Etiketler

Advertise

Social Share

Recent comments

Vajinanızın size söylemeye çalıştığı 5 şey mutlaka dinleyin!


Kadın cinsel organındaki değişiklikler aslında çok ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. İşte vajinada meydana gelen 5 yaygın değişiklik ve nedenleri...
SEKS SONRASI HİJYENE DİKKAT!
Son olarak, duymak istemeyebilirsiniz ama vajinanız size biraz daha iyi bakmanız gerektiğini söylemeye çalışıyor olabilir. Dr. Beer, "Kadınlar erkeklerden çok daha fazla mesane ve bökreklerde bakteriel enfeksiyonlara yatkındırlar" diyor ve devam ediyor: "Bu nedenle, özellikle cinsel ilişkiden sonra iyi hijyen şartlarına uyulması çok önemlidir. Seks sonrası idrara çıkma kötü bakterileri mesaneye seyahat etmeden önce yıkamaya yardımcı olabilir."

1517834766-BLp8.jpg

Başımız ya da midemiz ağrıdığında neden olduğunu ve ne yapmamız gerektiği konusunda bir fikrimiz mutlaka olur, Peki ya cinsel organımızda yaşananlar hakkında? Araştırmaların çoğu kadınların genital sağlık konusunda yetersiz bilgiye sahip olduğunu ortaya koyuyor. Oysaki işin uzmanlarına göre vajinada meydana gelen değişimler bir çok sorunun habercisi olabilir. Üstelik bu sorunlar vücudunuzun üreme sisteminden çok uzak yerlerinden bile geliyor olabilir. 

1517834764-cNPW.jpg

Avustralyalı Bütünleşik Tıp Uzmanı Doktor Cris Beer, vajinal rahatsızlıkların kadınlar arasında sıradışı ve utan verici sorunlar olarak algılandığının bunun da ciddi sağlık sorunlarının tedavisinde gecikmeye neden olduğunu söylüyor.  Doktor Beer'e göre özellikle kadın cinsel organının yaygın olarak verdiği 5 sinyali ve neden dinlememiz gerektiğini şöyle anlatıyor...

1517834763-HqfK.jpg

DİYETİNİZ FAKİR OLABİLİR!
Ne yerseniz 'o' sunuz mottosu vajinal sağlık için de geçerli. Eğer ekmek, şeker ve endüstriyel katkılardan zengin bir beslenme düzeniniz varsa bir de üzerine fazla alkol tüketiyorsanız vajinal sağlık sorunları yaşamanız yüksek olasılık. Çünkü bu tip beslenme vücuttaki mayanmayı arttırır bu da vajinal florada bozukluk yaratabilir. Meyve, sebze, kepekli tahıllar, protein ağırlıklı beslenme genital bölgesinde de rahatlama yaratacaktır. İşlenmiş gıdalardan özellikle de şekerden uzak durun. 

1517834762-z9al.jpg

STRESLİ MİSİNİZ?
Stresin yalnızca beyninizle alakalı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.  Stres sadece gerginlik ve huzursuzluk getirmekle kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sistemindeki bazı hücreleri bastırabilen stres hormonlarını da serbest bırakabilir. Bu hormonlar vücudunuzdaki bir çok sistem gibi vajinal sağlığınızı da olumsuz etkileyebilir. Hafif egzersizler ve en az 7 saat uyku beyninize iyi geldiği gibi genital bölgenizi de rahatlatabilir. Son bir not: Kahve tüketimine dikkat! Aşırı kahve tüketimi stres seviyenizi yükselttiği gibi vajinal sağlığınızı da bozabilir. 

1517835232-JYFt.jpg

ANTİBİYOTİKLER!
Vajinanızda bir miktar rahatsızlık çekiyorsanız antibiyotik tedavisi almanız muhtemel. Ancak vajinal rahatsızlıklar nedeniyle kullanılan antibiyotikler de vajinal rahatsızlık nedeni olabilir. Antibiyotiğin yan etkilerini azaltmak için Doktor Beer probiyotik takviyesi öneriyor özellikle de kadın sağlığı için tasarlanan probiyotikler. Diyetinize kefir, lahana turşusu ve tam yağlı yoğurdu eklemek de antibiyotik kaynaklı vajinal huzursuzlukları azaltabilir. 

1517834764-M1D3.jpg

BELKİ DE YUMURTLUYORSUNUZDUR!
Ayın belli günlerinden normalden daha fazla akıntınızın olması ovülasyon yani yumurtlamanın belirtisidir. Ancak nereye kadar normal? Vajinal akıntı üreme sisteminin sıvı ve eski hücrelerden kurtulması için bulduğu şahane ve sağlıklı bir yoldur. Ovülasyon sırasında da normalden biraz fazla olabilir. Bununla birlikte,  doku, renk veya kokuda bir değişiklik olduğunu fark ederseniz yada her zamankinden farklıysanız doktorunuzla konuşmaya değer.

1517834765-vAj1.jpg

Yorum Gönder

Türkiye'de İlk Ve Tek | buneloji.com